Preskoči na glavni sadržaj

Pleteno,Sviba,Staklena kapelica,Nebeski labirinti

Subotnja vožnja zaleđem Vinodola 

    Malo za promjenu, ova važnja nije bila biciklom, već autom. Kako je dogovor o ovoj destinaciji pao na brzinu, tako je auto bio najbolja opcija. Istu ovu relaciju više puta sam prošao i na biciklu i jedna mi je od najljepših od svih koje sam prošao.

    Pleteno

    Do prve "foto" točke dolazi se već za jedno 25 minuta vožnje automobilom. Kod Selca se dižemo prema Bribiru, a u centru Bribira krećemo lijevo prateći natpis za Ogulin. Po dobroj cesti vozi se prema Brezama i Bateru i vrlo brzo dolazimo do konja koji slobodno šeću prirodom. Pred otprilike mjesec dana konja gotovo nije bilo, dok smo ih jučer vidjeli sigurno 50-ak. 






    Otprilike stotinjak metara od ovih fotografija i raskrižja, nalazi se lokva (pojilo) gdje se ljeti često okupljaju konji. Ovdje sam lani napravio i jednu od meni najljepših fotografija.

    

Vidikovac Sviba    

Od pojilišta konja krećemo prema vidikovcu Sviba. On je jedan od 6 vidikovaca koji se nalaze u okolici Vinodola. Za Svibu bi rekao kako je to vidikovac s jednim od najljepših pogleda, ali i s najjednostavnijim pristupom (relativno :) . S vidikovca se pruža pogled s jedne strane prema Velebitu, s druge prema kvarnerskim otocima i Učki. Također, sama priroda na ovom dijelu je stvarno posebna jer ima svega: od kamenja, niskog raslinja, borova, a svako toliko nailazite i na konje koji slobodno pasu.









    Evo i kratki video:

    Vidikovac Sviba video

    Jedna prošlogodišnja "biciklistička" sa Svibe :)


    Staklena kapelica   

     U nastavku dolazimo do sela čudnog imena - Omar (pored Luke Krmpotske) gdje se nalazi zanimljiva staklena kapelica. Na označenom parkingu ostavljamo auto i spuštamo se par minuta do staklene kapelice.

    Staklenu kapelicu sv. Križa napravio je početkom 20. stoljeća lokalni stanovnik Petar Krpan (Samac), a zanimljiva je po tome što je u velikoj mjeri napravljena od stakla.






    U neposrednoj blizini kapelice nalazi se i lijepo uređena šterna.




Nebeski labirinti    

    Opet se vraćamo do parkinga i odlazimo pješice do zanimljivosti zvane Nebeski labirinti. To je šetnica duga otprilike 800 metara sa ucrtanih desetak labirinta. Kod svakog labirinta nalazi se tabela (nažalost najčešće potrgana), sa opisom labirinta, njegovim svojstvima, djelovanjima i sl. te sa poticajnom porukom.

    Ovako to otprilike izgleda:

    













    Kako se bliži kraj školske godine, odlučio sam se za šetnju labirintom koji je posvećen komunikaciji pa ćemo oko 10.7. vidjeti ako je posjet labirintu imao smisla :)

    Otprilike ovako izgleda šetnja labirintom. 

    Nebeski labirinti


    Ovu priču ću završiti sa kratkom video kompilacijom jučerašnje vožnje. 



Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Biciklom po Gorskom kotaru

Biciklom po Gorskom kotaru      Odlazak u Gorski kotar      I ove godine sam godišnji započeo sa kraćom turom biciklom koja je bila od Gornjeg Jelenja do Tršća.   Nisam krenuo iz Crikvenice iz dva razloga: vrućine i gužva. Naime, polovicom srpnja je cesta od Hreljina do Gornjeg Jelenja puna automobila i sa svojom sporom vožnjom biciklom samo smetam u prometu, a kad se na to još nadoveže i visoka temperatura, onda je kao polazna točka odabrano Gornje Jelenje.  Od Gornjeg Jelenja prema Mrzlim Vodicama Od Gornjeg Jelenja prema Mrzlim Vodicama         Od Gornjeg Jelenja prema Mrzlim Vodicama              Od Jelenja do Mrzlih Vodica je slab promet i tih par kilometara se uglavnom spušta.  Mrzle Vodice     Od Mrzlih Vodica dalje kreće uspon koji je većinom jednostavan, iako je stalan postoci uspona nisu preveliki. Prolazi se tako kroz Crni Lug, Malo Selo i onda sljedećih des...

Biciklom po Gorskom kotaru,2.dio

Biciklom po Gorskom kotaru, 2. dio        Izvor Čabranke i izvor Gerovčice    Sljedeća vožnja je ona vožnja u kojoj vrlo brzo shvatite zašto se Gorski kotar naziva i "Zeleno srce Hrvatske". U ovoj vožnji obuhvatio sam izvor Čabranke i izvor Gerovčice i napravio krug oko Čabra, sveukupno nekih 40 km vožnje.     Opet se iz Parga spušta prema Čabru i u centru Čabra, neposredno pored dvorca "Zrinski" skreće se lijevo i vozi otprilike 1 kilometar do bivšeg restorana "Izvor". Ovdje prestaje asfalt i sljedećih 50-ak metara ide se po makadamu. Završetkom makadama prestaje i mogućnost vožnje biciklom do izvora Čabranke.       od ovoga mjesta nadalje možete isključivo pješice     Do izvora dolazimo laganom šetnjom od par minuta. Naravno, u primjerenoj obući jer bi u protivnome na nekim uzbrdicama moglo biti klizavo. Putem do izvora prolazimo pored kipa, definitivno netipičnog za Gorski kotar.     Nailazite i na klupic...

Malo po Jadranovu

    Jadranovo     Jadranovo teritorijalno spada pod grad Crikvenicu i to je jedno od onih mjesta koje su ljeti zakrčene turistima, automobilima i sl., dok zimi možete ljude pobrojati doslovce na prste jedne ruke. Unatrag zadnje 2-3 godine obnovljena je glavna plaža i stavljen je sitni pijesak što nekima odgovara, nekima ne.      Na toj plaži je postavljena i ljuljačka koja je postala jedan od simbola mjesta i vjerojatno ne postoji youtuber, tiktoker ili instagramuša koja se nije fotkala na toj ljuljački. Ponekad se pitam kamo ide ovaj svijet kad vidim ljeti ljude u koloni, u moru kako pažljivo čekaju red za fotografiranje koje će onda, "Urbi et orbi" biti poslane svijetu.        Moja današnja ruta nije se bazirala na ovoj ljuljački, već sam jednim "udarcem" želio obići novu šetnicu kod Havišća, a nakon nje i arheološko nalazište Lokvišće.         Kad idem prema Jadranovu, najčešće prolazim Stazom Valova o ko...