Preskoči na glavni sadržaj

Novi Vinodolski

Full speed vikend :)


    Već duže vremena pokušavam imati subotu kao dan bez poslovnih obaveza, laptopa, priprema i sl. Tako je i ova subota odlično krenula uz HIIT trening, a nakon treninga krenula je dogovorena tura sa bike kompanjonom Igorom. Kako imamo s njim slične poglede na vožnju, onda uvijek vožnja započinje kavom u "Neveri". Plan je bio napraviti kratku turu do Novog Vinodolskog pa onda kroz Bribir i Tribalj natrag. 
    Do Novog Vinodolskog je bilo sve super, odlično vrijeme, lagani tempo i priča. Dignuli smo se prema Bribiru i kroz Jargovo izbjegli gužvu na magistrali. Prije povratka doma sjeli smo na još jednu kavu i burek iz "Konzuma" :). E, tu sam primjetio kako mi je zadnja guma "legla". Pumpanje nije pomoglo jer je gubila zrak, a kako je tubeless izgleda kako je mlijeko koje je bilo u njoj isteklo i nije bilo pomoći. Ok, bilo bi pomoći da sam imao uz sebe deci tog mlijeka, ali zato imam 15 imbus ključeva, a ne ono što mi je potrebnije.






Kula Kvadrac u Novom Vinodolskom (U "velikoj palači"ove kule) napisan je 1288. godine Vinodolski zakon, najznačajniji pravni tekst o srednjovjekovnome životu na vinodolskome posjedu Frankopana. Pisan je hrvatskim jezikom i glagoljicom, a usvojen na trgu ispred kaštela iste godine




ulice koje vode prema crkvi




    Kratko smo stali ispred crkve sv. Filipa i Jakova. Web stranica župe piše o crkvi sljedeće:
    "Crkva svetog Filipa i Jakova Izgrađena je u 14. stoljeću kao trobrodna bazilika. U 18. stoljeću dolazi do barokizacije crkve, a početkom 20. stoljeća preuređuje se pročelje u stilu historicizma. Na vanjskom zidu svetišta na dva je kamena uklesana godina 1520., kombinacijom arapskih i rimskih brojeva, a zatim glagoljicom – najvjerojatnije kao  spomen na obnovu ili prezidavanje crkve, jer je ona sama puno starija.

U njoj se pred velikim oltarom nalazi grobnica modruškog biskupa  Kristofora Dubrovčanina (Petančića), koji je sa svojim kaptolom pobjegao s Modruša, pred Osmanlijama, te u Novom našao utočište. Tu je i umro 1499. godine. Grobna ploča je od mramora i na njoj je biskupov lik s latinskim natpisom. Desno od oltara je grobnica biskupa Ivana Krstitelja Caballinija, a lijevo biskupa Ivana Krstitelja Ježića. Iznad vrata sakristije stoji reljefni grobni spomenik kanonika opata Nikole Mrzljaka, generalnog vikara Modruške biskupije za biskupa Ježića.

    Oltari su građeni u 19. stoljeću u neoklasicističkom stilu. Crkvu je u uređivao majstor Peroš iz Kastva.

    Na pročelju crkve nalazio se zvonik koji je srušen 1909., a na mjestu porušene crkvice svetog Fabijana i Sebastijana je izgrađen novi, 36 metara visok zvonik. Prošlost crkvice je zanimljiva.  Sačuvana je kamena ploča, koja se nalazila iznad vrata srušene crkve (danas u Zagrebu u Povijesnom muzeju Hrvatske. Narodna predaja veli, da je sagrađena za 24 sata, u vrijeme pojave kuge, a Sveti Fabijan i Sebastijan su zaštitnici od kužnih bolesti. Oltar iz 1656.godine, ukrašen rezbarijama, nalazi se u Narodnom muzeju u galeriji Novi Vinodolski. "

crkva sv. Filipa i Jakova

 Sa ovog dijela pruža se i lijep pogled na dio Novog Vinodolskog.


 Uglavnom, nakon ovoga se bike pretvorio u hike. Krenuo sam istim putem natrag i bio spreman sljedećih cca 2 sata provesti u šetnji. Koliko god je na prvu izgledalo loše, nije ni bilo toliko loše. Gladan nisam bio, uz sebe sam imao 2 litre vode, a i paket orašastih plodova ako dođe do pada energije. Nakon Jargova dignuo sam se na šetnicu od Barbare prema Zoričićima (onaj dio koji sam opisao u blogu o tri crkvice).
    Nakon tuširanja i odmora krenuo je ležerniji dio dana, a to je bio odlazak u Rijeku na već redovitu i tradicionalnu cugu s Natašom. 
Marijansko svetište na Trsatu

spomenik papi Ivanu Pavlu II.



Prošetali smo kroz Trsatsko svetište, zapalili svijeću i nakon još jedne kave napravili kratku šetnju po Trsatu i gradini. 




    Nedjeljno jutro započelo je isprobavanjem gume na biciklu. Mlijeko (sealant) je napravilo svoj posao pa je ruta bila odrađena po planu i programu. Uz nešto vjetra napravio sam klasičnu, kratku turu prema Kačjaku i natrag prema Selcu. Ova tura je skroz jednostavna, gotovo bez uspona ako krećete iz centra, jedino problem predstavlja promet u ljetnim mjesecima. Zato je u ljetnim mjesecima izbjegavam jer je gotovo nemoguće voziti zbog automobila (iako je cesta jednosmjerna), ali i zbog turista kojih su pune ulice pa se sve svodi na izbjegavanje ljudi, a ne na vožnju.
    Uglavnom, kad god je burovito ili nakon bure, nebo se očisti i te dane baš volim provesti vani jer mi se čini kako su tad najbolje fotografije. 
plaža u Crikvenici

Kačjak

od Kačjaka prema Krku


vjerni suputnik i supatnik :)





Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Biciklom po Gorskom kotaru

Biciklom po Gorskom kotaru      Odlazak u Gorski kotar      I ove godine sam godišnji započeo sa kraćom turom biciklom koja je bila od Gornjeg Jelenja do Tršća.   Nisam krenuo iz Crikvenice iz dva razloga: vrućine i gužva. Naime, polovicom srpnja je cesta od Hreljina do Gornjeg Jelenja puna automobila i sa svojom sporom vožnjom biciklom samo smetam u prometu, a kad se na to još nadoveže i visoka temperatura, onda je kao polazna točka odabrano Gornje Jelenje.  Od Gornjeg Jelenja prema Mrzlim Vodicama Od Gornjeg Jelenja prema Mrzlim Vodicama         Od Gornjeg Jelenja prema Mrzlim Vodicama              Od Jelenja do Mrzlih Vodica je slab promet i tih par kilometara se uglavnom spušta.  Mrzle Vodice     Od Mrzlih Vodica dalje kreće uspon koji je većinom jednostavan, iako je stalan postoci uspona nisu preveliki. Prolazi se tako kroz Crni Lug, Malo Selo i onda sljedećih des...

Biciklom po Gorskom kotaru,2.dio

Biciklom po Gorskom kotaru, 2. dio        Izvor Čabranke i izvor Gerovčice    Sljedeća vožnja je ona vožnja u kojoj vrlo brzo shvatite zašto se Gorski kotar naziva i "Zeleno srce Hrvatske". U ovoj vožnji obuhvatio sam izvor Čabranke i izvor Gerovčice i napravio krug oko Čabra, sveukupno nekih 40 km vožnje.     Opet se iz Parga spušta prema Čabru i u centru Čabra, neposredno pored dvorca "Zrinski" skreće se lijevo i vozi otprilike 1 kilometar do bivšeg restorana "Izvor". Ovdje prestaje asfalt i sljedećih 50-ak metara ide se po makadamu. Završetkom makadama prestaje i mogućnost vožnje biciklom do izvora Čabranke.       od ovoga mjesta nadalje možete isključivo pješice     Do izvora dolazimo laganom šetnjom od par minuta. Naravno, u primjerenoj obući jer bi u protivnome na nekim uzbrdicama moglo biti klizavo. Putem do izvora prolazimo pored kipa, definitivno netipičnog za Gorski kotar.     Nailazite i na klupic...

Malo po Jadranovu

    Jadranovo     Jadranovo teritorijalno spada pod grad Crikvenicu i to je jedno od onih mjesta koje su ljeti zakrčene turistima, automobilima i sl., dok zimi možete ljude pobrojati doslovce na prste jedne ruke. Unatrag zadnje 2-3 godine obnovljena je glavna plaža i stavljen je sitni pijesak što nekima odgovara, nekima ne.      Na toj plaži je postavljena i ljuljačka koja je postala jedan od simbola mjesta i vjerojatno ne postoji youtuber, tiktoker ili instagramuša koja se nije fotkala na toj ljuljački. Ponekad se pitam kamo ide ovaj svijet kad vidim ljeti ljude u koloni, u moru kako pažljivo čekaju red za fotografiranje koje će onda, "Urbi et orbi" biti poslane svijetu.        Moja današnja ruta nije se bazirala na ovoj ljuljački, već sam jednim "udarcem" želio obići novu šetnicu kod Havišća, a nakon nje i arheološko nalazište Lokvišće.         Kad idem prema Jadranovu, najčešće prolazim Stazom Valova o ko...