Preskoči na glavni sadržaj

Ljubavna cestica i Kavranova stena

Ljubavna cestica i Kavranova stena


            Ljubavna cestica svoje poklonike ne stječe samo simboličnim nazivom već i njezinom ljepotom. To je poučnarekreativna staza koja povezuje grad Crikvenicu prema neposrednom zaleđuzelenom Vinodolu, na kojoj se nalaze mnogi kulturni i povijesni spomenici. Ljubavna cestica sjedinjuje nekoliko  sadržajapješačenje kroz borovu šumu i područje aromatičnog mediteranskog bilja, upoznavanje s kasnoromaničkom gradinom Badanj, pogled na Vinodolsku dolinu, Kvarner i Velebitski kanal. Ljubavna cestica se naziva šetnicom, no ona i dalje spada pod planinarsku stazu. Ona je tehnički i kondicijski nezahtjevna i iskusnim planinarima predstavlja ugodnu šetnju.
            Tko je točno projektirao ovu lijepu stazu, danas se, nažalost, sa sigurnošću ne može utvrditi. Doduše, pretpostavlja se da je ona djelo poznatih šumskih stručnjaka – Alfonsa Kaudersa i Ante Premužića. Na osnovi dokumenata zna se kao je nastala u sklopu projekta “Osnove za turističko i gospodarsko uređenje okolice primorskih kupališta i ljetovališta Crikvenice, Selca i Novog” kojeg je izradio upravo Premužić
            Staza je izgrađena 30-ih godina 20. stoljeća, a kako su je često posjećivali zaljubljeni parovi, što domaći, što turisti, dobila je naziv Ljubavna cestica. 


 
Planinarske oznake na Ljubavnoj cestici




 Kalvarija





            Na stazi se nalazi nekoliko edukativnih ploča s opisom povijesti grada i spomenicima kulture, florom i faunom. Tako se na području Ljubavne ceste nalazi gradina Badanj, najstariji primjer srednjovjekovne gradnje utvrde  na tom području. U blizini se nalaze ruševine crkve  Sv. Duha iz 12. stoljeća. Iznad gornje trase Ljubavne cestice nalazi se vrelo "Pod veli kamik", izvor vode  koji je presušio nakon potresa 1916. godine.    

            Utvrda ili u narodu poznatija kao gradina Badanj nalazi se na strateški važnom položajuna spoju Vinodolske doline i crikveničke udoline.


Gradina Badanj

                                                                    
Gradina Badanj slikana dronom (fotografiju ustupio Muzej Grada Crikvenice)



             Postoji više ulaza na Ljubavnu cesticu, a ja idem najčešće preko Kalvarije. Staza stvarno nije teška za šetnju i često je puna šetača i planinara. Nakon što se dođe do Gradine Badanj možete krenuti i dalje do Kavranove stene.
            Sa Kavranove stene pruža se lijep pogled na Crikvenicu, ali i dio Vinodolske doline.

dio Ljubavne cestice do Kavranove stene



Lokva blizu Kavranove stene



           

            Posljednjih stotinjak metara do Kavranove stene je najizazovnije zbog težeg terena pa su definitivno potrebne dobre planinarske cipele ili neka druga čvršća obuća. Također, mislim kako bi ljeti na ovom dijelu moglo biti i jako puno zmija. 





Križ na Kavranovoj steni

                    

Pogled sa Kavranove stene na Crikvenicu i  Vinodol
.    

                Na kraju stavljam kratki video šetnice po Ljubavnoj cestici koji možete pokrenuti klikom na ovu poveznicu:


 Video šetnja Ljubavnom cesticom

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Biciklom po Gorskom kotaru

Biciklom po Gorskom kotaru      Odlazak u Gorski kotar      I ove godine sam godišnji započeo sa kraćom turom biciklom koja je bila od Gornjeg Jelenja do Tršća.   Nisam krenuo iz Crikvenice iz dva razloga: vrućine i gužva. Naime, polovicom srpnja je cesta od Hreljina do Gornjeg Jelenja puna automobila i sa svojom sporom vožnjom biciklom samo smetam u prometu, a kad se na to još nadoveže i visoka temperatura, onda je kao polazna točka odabrano Gornje Jelenje.  Od Gornjeg Jelenja prema Mrzlim Vodicama Od Gornjeg Jelenja prema Mrzlim Vodicama         Od Gornjeg Jelenja prema Mrzlim Vodicama              Od Jelenja do Mrzlih Vodica je slab promet i tih par kilometara se uglavnom spušta.  Mrzle Vodice     Od Mrzlih Vodica dalje kreće uspon koji je većinom jednostavan, iako je stalan postoci uspona nisu preveliki. Prolazi se tako kroz Crni Lug, Malo Selo i onda sljedećih des...

Biciklom po Gorskom kotaru,2.dio

Biciklom po Gorskom kotaru, 2. dio        Izvor Čabranke i izvor Gerovčice    Sljedeća vožnja je ona vožnja u kojoj vrlo brzo shvatite zašto se Gorski kotar naziva i "Zeleno srce Hrvatske". U ovoj vožnji obuhvatio sam izvor Čabranke i izvor Gerovčice i napravio krug oko Čabra, sveukupno nekih 40 km vožnje.     Opet se iz Parga spušta prema Čabru i u centru Čabra, neposredno pored dvorca "Zrinski" skreće se lijevo i vozi otprilike 1 kilometar do bivšeg restorana "Izvor". Ovdje prestaje asfalt i sljedećih 50-ak metara ide se po makadamu. Završetkom makadama prestaje i mogućnost vožnje biciklom do izvora Čabranke.       od ovoga mjesta nadalje možete isključivo pješice     Do izvora dolazimo laganom šetnjom od par minuta. Naravno, u primjerenoj obući jer bi u protivnome na nekim uzbrdicama moglo biti klizavo. Putem do izvora prolazimo pored kipa, definitivno netipičnog za Gorski kotar.     Nailazite i na klupic...

Malo po Jadranovu

    Jadranovo     Jadranovo teritorijalno spada pod grad Crikvenicu i to je jedno od onih mjesta koje su ljeti zakrčene turistima, automobilima i sl., dok zimi možete ljude pobrojati doslovce na prste jedne ruke. Unatrag zadnje 2-3 godine obnovljena je glavna plaža i stavljen je sitni pijesak što nekima odgovara, nekima ne.      Na toj plaži je postavljena i ljuljačka koja je postala jedan od simbola mjesta i vjerojatno ne postoji youtuber, tiktoker ili instagramuša koja se nije fotkala na toj ljuljački. Ponekad se pitam kamo ide ovaj svijet kad vidim ljeti ljude u koloni, u moru kako pažljivo čekaju red za fotografiranje koje će onda, "Urbi et orbi" biti poslane svijetu.        Moja današnja ruta nije se bazirala na ovoj ljuljački, već sam jednim "udarcem" želio obići novu šetnicu kod Havišća, a nakon nje i arheološko nalazište Lokvišće.         Kad idem prema Jadranovu, najčešće prolazim Stazom Valova o ko...